ZPD "Imunitāte"



Cīņa ar neredzamo ienaidnieku, kas iekļūst organismā no ārpasaules.
Imunitātes veidi.
Sargā savu imunitāti.
Veicini savu imunitāti pats!
Vielas un medikamenti, kas veicina imūnsitēmu.
Praktiskā daļa.
Nobeigums.
Izmantotās literatūras saraksts.
Pielikumi.
Šī darba uzdevumi ir ļoti plaši un interesanti. No dažādiem skatījumiem tiks novērota cilvēka attieksme pret veselību, pašreizējais stāvoklis. Pirmais, kas man būtu jāpaveic būs iepazīstināt cilvēkus, kas ir imunitāte, kādi ir imunitātes veidi, kas to veido. Manuprāt, ļoti svarīgi ir uzzināt apkārtējo cilvēku viedokli, tāpēc tiks veiktas aptaujas, konsultācijas ar dažāda vecuma cilvēkiem. Pēc aptauju datiem varēs secināt, kāda ir cilvēku attieksme pret veselību kā vērtību. Man ir ļoti nozīmīgi, lai tiešām cilvēki iedziļinātos un nopietni uztvertu šo darbu. Tas ir tāpēc, jo tāds ir mans mērķis pierādīt, ka cilvēks var ,un viņam ir tāda iespēja ,uzlabot savu dzīvesveidu.
Darba teorētiskajā daļā mēģināšu pierādīt ar faktiem arī to kā apkārtējā vide ietekmē cilvēka imunitāti. Tāpēc vajadzētu aizdomāties, kādā vidē vajadzētu atrasties, lai nebūtu jānodara ļaunums sev un apkārtējiem. Pasaulē visas lietas ir savstarpēji saistītās, neviena lieta nevar pastāvēt bez otras. Viens no galvenajiem uzdevumiem teorētiskajā daļā būs pierādīt, ka no maziem sīkumiem ir atkarīgas lielas vērtības.
1.1. Cīņa ar neredzamo ienaidnieku, kas iekļūst organismā no ārpasaules.
aukstuma faktoru ietekme(ja cilvēks nav pietiekoši norūdīts).
Specifisko imunitāti veido komplekss aizsardzības mehānisms, kas pazīst noteiktus patogēnus un pārtrauc to darbību vai iznīcina tos.
Nespecifisko imunitāti rada vispārēji mehānismi un ķīmiski “šķēršļi”, kas neļauj mikroorganismiem iekļūt ķermenī un inficēt tos.
Mehāniska imunitāte nespecifiskā imunitāte, ko nodrošina fizikāli mehānismi. Āda ir svarīgākais mehāniskās imunitātes līdzeklis. Tās ārējā kārta sastāv no neredzamām šūnām, kas veido barjeru, kuru vairums mikroorganismu nespēj “caursist”. Mehāniskie aizsardzības līdzekļi aizsargā arī pārējo ķermeni. Asaras aizskalo patogēnus no acīm. Trahejā esošās šūnas notver patogēnus lipīgās gļotās un pēc tam virza tos projām ar sīkiem matiņiem jeb skropstiņām.
Ķīmiskā imunitāte nespecifiskā imunitāte, ko nodrošina ķīmiski aizsardzības līdzekļi. Ķermenī veidojas vielas, kas to aizsargā no kaitīgām baktērijām. Piemēram, ādu ķīmiski aizsargā eļļaina, skāba viela jeb tauki, kas iznīcina daudzas baktērijas, bet citām baktērijām neļauj vairoties. Sviedros, asarās un siekalās ir viela, ko sauc par lizozīmu. Tā nonāvē dažu veidu baktērijas, noārdot to šūnapvalkus. Cita veida ķīmisko imunitāti nodrošina kuņģis. Tas izdala sālskābi, kas nogalina daudzas baktērijas.
Bet, ja imūnsistēma „pārstāj” ievērot izmainītās šūnas, var attīstīties dažādas onkoloģiskās saslimšanas.
6) Saudzīga attieksme pret sevi un apkārtējo cilvēku psihi, izvairīšanās no stresa.
• gaisa un ūdens procedūru temperatūra jāpazemina pakāpeniski, sākumā temperatūra ir jāpieskaņo cilvēka vecumam
Jo mazāk norūdīts ir cilvēks, jo pakāpeniskāk jāpazemina ūdens temperatūra,
Latvijā ir reģistrēti četri recepšu preparāti, kas satur liofilizētu baktēriju ekstraktu un preparāti, kuri satur baktēriju ribosomas un baktēriju lizātu. Šos preparātus lieto imunoterapijā, profilaktiski tieši augšējo un dziļo elpceļu recidivējošu infekciju gadījumos. Preparāts stimulē organisma dabiskos aizsargmehānismus pret elpceļu infekcijām, samazina to rašanās biežumu, ilgumu un smaguma pakāpi. Baktēriju lizāts stimulē gan celulāro, gan humorālo imūno lokālo atbildes reakciju elpceļu gļotādā, kā arī citās organisma imūnkompetentajās struktūrās. Tas stimulē arī organisma nespecifiskās imūnās atbildes reakcijas. Baktēriju ribosomas stimulē specifisko imunitāti, veidojot antivielas pret biežāk sastopamo augšējo un dziļo elpceļu recidivējošo infekciju izraisītājiem. Preklīniskos un klīniskos pētījumos ir konstatēti vairāki baktēriju lizātu saturošo preparātu radīti efekti elpošanas sistēmas aizsargmehānismos: