Zviedrija – ģeogrāfija, vēsture un kultūra Skandināvijā



Ģeogrāfiskais stāvoklis. Attiecībā pret ekvatoru, Zviedrija atrodas ziemeļu puslodē. Attiecībā pret sākuma meridiānu Zviedrija atrodas rietumu puslodē. Zviedrijas Karaliste ir valsts Ziemeļeiropā, Skandināvijas pussalā. Robežvalstis un jūras robeža. Zviedrija robežojas ar Norvēģiju un Somiju. Austrumos un dienvidos Zviedriju apskalo Baltijas jūra, dienvidrietumos – Ēresuns un Kategats, kas atdala Zviedriju no Dānijas. Zviedrijai pieder Ēlandes un Gotlandes sala. Vispārējie fakti. Skandināvija ir Norvēģijas un Zviedrijas ģeogrāfiskais nosaukums, bet to arī attiecina uz citām vietām, kur dzīvo ziemeļu tautas, t.i. , uz Dāniju, Somiju un Islandi. Skandināvijas valstis ekonomiski ir cieši saistītas, kā arī tās saista kultūras saites, taču katrai valstij ir sava valūta, un daba šajās zemēs ir stipri atšķirīga. Skandināvijas valstis ir apvienojušās Ziemeļu padomē, kura cenšas stiprināt saiknes starp tām. Dānija, Somija un Zviedrija ir Eiropas savienības – Eiropas valstu tirdzniecības organizācijas locekles. Vislielākā un bagātākā Skandināvijas valsts ir Zviedrija. Zviedriem dzīves līmenis ir augsts, jo gadu gaitā zviedri ir izveidojuši nodokļu un sociālās nodrošināšanas sistēmu, kas to nodrošina, tāpēc Zviedrijā dzīves līmenis iedzīvotājiem ir līdzīgs, nav daudz ļoti bagātu vai arī ļoti nabagu cilvēku. Iedzīvotāji dzīvo galvenokārt dienvidu vai austrumu daļā.
Iedzīvotāji. Zviedrijā ir 8979500 iedzīvotāju. Iedzīvotāju blīvums ir apmēram 20 cilvēki uz 1 km2. Zviedrijai ir vislielākais iedzīvotāju skaits no visām Ziemeļvalstīm. Visvairāk iedzīvotāju ir ielejās ap Mēlarena ezeru un Erezunda reģionā.
Valstī iedzīvotāju vidū ir vismaz 1700 lapi jeb sāmi. Tajā ir arī etnisko somu minoritāte.
Zviedrijas galvaspilsēta ir Stokholma. 1/5 daļa iedzīvotāju dzīvo Stokholmā. 89% iedzīvotāju ir luterāņi.
Zviedrijas valsts iekārtojums ir parlamentāra monarhija. Riksdāgs (Riksdag) par vienpalātas parlamentu kļuva 1971. gadā. Tā 349 deputāti tiek ievēlēti uz četriem gadiem saskaņā ar proporcionālo vēlēšanu sistēmu.
Pieaugušo rakstītprasme ir 99%. Galvenā valoda ir zviedru, bet runā arī somu un sāmu valodās. Zviedrijas naudas vienība ir Zviedrijas krona. Zviedrija Eiropas Savienībā iestājās 1995. gadā.
Zviedrijas dienvidi un vidusdaļa ir samērā līdzeni, bet Rietumos no Norvēģijas to atdala Skandināvijas kalni. Zviedrijas augstākā virsotne ir Kebnekaise, tā augstums ir 2123 metri.
- Microsoft Word 12 KB
- Latviešu
- 4 lapas (1172 vārdi)
- Universitāte
-