Absolūtisms, renesanse - jēdzieni



15. gs. vidū sākās viduslaikiem tipiskā dzīvesveida un domāšanas sabrukums, ko nomainīja unikāls garīgās kultūras uzplaukums, kas vēstūrē tiek dēvēts par renesansi (fr. Renaissance – atdzimšana). Straujā kultūras attīstība veicināja vēl nepiedzīvotu saimniecisko pacēlumu, veidojās jaunas politiskās idejas, kuras sekmēja viduslaiku kārtu sistēmas sabrukumu. Renesanses īpatnība bija ciešā un nesaraujamā saistībā starp kultūras un saimnieciskās, politiskās un sociālās dzīves izmaiņām. Eiropas mākslas stils (15. 16. gs.), kuram raksturīga antīkās mākslas tradīciju atdzimšana. Izcilākie pārstāvji mākslā – Mikelandželo, Leonardo da Vinci, Rafaēls. Renesanses datēšana ir sarežģīts jautājums. Eiropas valstu lielāko daļu renesanse skāra aptuveni laikā no 15. gs. beigām līdz 16. gs. 80. gadiem, bet tās sākumi meklējami ltālijā jau 14. un 15. gs. Tiesa, pārmaiņas brieda jau kopš 13. gs. beigām, bet atsevišķi spilgti renesanses paraugi Rietumeiropā radās vēl 17. gadsimtā.
Absolūtisms (lat. Absolutus – pats par sevi pastāvošs, neatkarīgs) – neierobežota monarhija, kurā augstākā vara pieder vienai personai. Rietumeiropā radās 15. gs. beigās, uzplaukuma posms – 16. 17. gs.
Absolūtisma iekārtā valstī valdnieks ir legibus absolutus, t.i., viņa vara ir neierobežota (“suverēna” šī jēdziena sākotnējā valststiesiskajā izpratnē). Valdnieks stāv pāri tiesībām, t.i., viņš nav saistīts ar (paša izdotām) tiesībām (viņš var tās neievērot). Valdnieka personīgais un valsts īpašums nav nošķirti, viņš savu valsti vai daļu no tās var pirkt, pārdot, dāvināt, mantot. Tipiska bija valstu kā privātu īpašumu apvienošana precību rezultātā (tādā veidā Habsburgu dinastija izveidoja Austroungārijas valsti).
Absolūtā monarhijā par tiesību subjektu ir atzīts tikai valdnieks, bet nevis valsts (“kronis”).
Apgaismotā absolūtisma politika ar dažādiem sekmēm tika īstenota vācu zemēs, Dānijā, Zviedrijā, dažās Itālijas valstiņās, un atsevišķas tā izpausmes bija arī Krievijā. Viskonsekventāk šo politiku realizēja Prūsijas un Austrijas valdnieki 18. gs. otrajā pusē.
- Microsoft Word 12 KB
- Latviešu
- 4 lapas (1099 vārdi)
- Universitāte
-