Akreditīvu izmantošana un regulējums starptautiskajā tirdzniecībā



Akreditīvu darbību regulē Starptautiskās tirdzniecības palātas nolikums „Kredīta vēstuļu vienotās paražas un prakse, STP 550.publikācija, Parīze, 1993)
Dažādas akreditīva formas savā starpā atšķiras ar to, cik lielā apjomā tiek nodrošināts risks un kad tas pāriet no vienas līgumslēdzējas puses uz otru. [3] Ļoti svarīgi, lai pieteikumā akreditīva atvēršanai skaidri būtu norādīts tā veids, tomēr ja klients to nav izdarījis, tad izsniedzēja banka pirms akreditīva izsniegšanas noskaidro.
Starptautiskajā tirdzniecības pakalpojumu tirgū pieejami dažādu veidu akreditīvi:
1.1. atsaucamie akreditīvi (Revocable Letter of Credit) nedod pietiekamu drošību, jo korespondentbanka atsaucamo akreditīvu nekad neapstiprina. Līdz ar to atsaucamais akreditīvs ir efektīvs tikai darījumos starp partneriem, kuri savstarpēji uzticas. [2] Atsaucamu akreditīvu tās izdevēja banka jebkurā brīdī līdz dokumentu iesniegšanai bankā var atsaukt vai izlabot tā noteikumus bez beneficiāra jeb pārdevēja piekrišanas [1];
1.2. neatsaucamus neapstiprinātus akreditīvus (Irrevocable Unconfirmed Letter of Credit) Izdodot to, akreditīva izdevēja banka uzņemas neatsaucamas saistības pret pārdevēju – veikt apmaksu pret iesniegtajiem preču un citiem dokumentiem. Tas nozīmē, ka neatsaucamu akreditīvu nav iespējams atsaukt vai izlabot tās noteikumus bez pārdevēja piekrišanas [1]. Šādu akreditīvu ir vērts atvērt tad, ja politiskais un līdzekļu pārskaitījumu risks ir nenozīmīgs [2];
1.3. neatsaucami apstiprināti akreditīvi (Irrevocable Confirmed Letter of Credit) ir drošākā maksājumu metode, jo samaksu garantē divas bankas. Ja akreditīva izdevēja banka atrodas ekonomiski un politiski nestabilā valstī vai eksportētājam ir šaubas par izdēvējošas bankas saistības vērtību, dokumentārais akreditīvs nenodrošinās viņa vēlamo drošību samaksas saņemšanā. Tāpēc apstiprinājumu var dot korespondējošā banka apstiprinātāja banka neatsaucamas saistības (papildu kredīta vēstules izdevējas bankas pienākumam) apmaksāt pārdevēja iesniegtos dokumentus, ja tie pilnībā atbilst kredīta vēstules noteikumiem. [5], [1]. Darbības mehānisms skatāms shēmā nr.2.
3. Akreditīvus arī izmanto tranzīta tirdzniecībā kā maksājumu garantiju starpniekam par pircējam vajadzīgās preces sagādi.
3.1. pārvedamie akreditīvi (Transferable Letter of Credit) ir akreditīvi, kuru akreditīva saņēmējs (pirmais akreditīva saņēmējs) parasti starpnieks var pilnvarot nominēto banku pilnībā vai daļēji pārvest otrajam akreditīva saņēmējam, ja tā izdevēja banka skaidri norādījusi, ka akreditīvs ir pārvedams. Pārvedot akreditīvu, akreditīva saņēmējs pārved savas tiesības rīkoties saskaņā ar akreditīvu trešajai personai (otrajam akreditīva saņēmējam) parasti preču ražotājam, neatklājot īstenā pircēja vārdu preču ražotājam un noslēpjot preču ieguves avotus pircējam. Pārvedamu akreditīvu var pārvest tikai vienu reizi un starpniekam ir tiesības iesniegumā lūgt banku izmainīt noteiktus kredīta vēstules nosacījumus. Pārveduma akreditīvs ir izdevīgs, veicot ar starptautisko tranzīta tirdzniecību saistītus darījumus. Tas ļauj tirdzniecības starpniekam, izmantojot klienta akreditīvu, savas tiesības uz līdzekļu saņemšanu nodot kādam piegādātājam un tādējādi darījumu veikt, ierobežojot personiskos izdevumus. [2], [1], [11] Darbības mehānisms skatāms shēmā nr.3.
- Microsoft Word 13 KB
- Latviešu
- 7 lapas (1789 vārdi)
- Universitāte
-