Eseja Aktuālās problēmas Latvijas ekonomikā



Latvijā kopš tās dibināšanas ir bijuša dažādas ekonomiskas problēmas, sākot ar neattīstīto rūpniecību, beidzot ar dažādām valsts finansu problēmām. Kopš Latvijas valsts dibināšanas ekonomisti ir ar tām cīnījušies, reizēm gūdami panākumus, reizēm ciešot sagrāvi, bet reizēm mēģinot sliktās lietas noslēpt ar labajām. Reizēm tas ir izdevies, reizēm nav un katrs Latvijas iedzīvotājs ir izjutis šo problēmu sekas. Patlaban Latvijai ir vairākas lielas ekonomiskas problēmas. Svarīgākās no tām ir lielā inflācija, kvalificēta darbaspēka zudums un dažādas ES normas, kas kavē pamatīgi Latvijas lauku attīstību. Šīm problēmām savijoties arī rodas pašreizējā ekonomiskā aina, kuru daži politiķi sākumā centās sabiedrībā apslāpēt norādot uz ļoti augsto IKP (IKP apjoms pieaudzis par 11,4%. To visvairāk ietekmēja tirdzniecības apjomu kāpums par 17,8%, pieaugums transporta un sakaru nozarē par 18,4%, būvniecībā par 15,6% un apstrādes rūpniecībā par 8,6%.) pieaugumu, taču šīs problēmas tomēr ir pārāk „sasāpējušas” , lai par tām klusētu.
„Patēriņa cenas Latvijā pagājušajā gadā pieaugušas par 7%, tai skaitā precēm cenas gada laikā pieaugušas par 7%, bet pakalpojumiem par 6,9%, liecina Centrālā statistikas pārvaldes (CSP) dati. 2004.gadā inflācija bija 7,3%. ,Inflācijas pieaugums Latvijā ir visaugstākais visā ES. Pamatīgi pieaugušās cenas visās nozarēs. Pašlaik nav iespējas efektīvi ierobežot kreditēšanu. Tāpēc vienīgā iespēja ir ierobežot kreditēšanu, kas notiek ar banku sektora starpniecību. Latvijas Bankai ir jāizvērtē katrs nākamais solis, kuru tā veiks, jo katra mazāka kļūme varētu atsaukties uz Latvijas ekonomiku diezgan stipri. Ir salīdzinoši grūti noteikt sākotnējos inflācijas pieauguma cēloņus. Pirmkārt jāmin, ka sākot ar 2001. gadu algu pieaugums bija 6 10% gadā, bet šajā laikā inflācija bija tikai 2 3%, tomēr pie pašreizējā algu pieauguma, lielās inflācijas dēļ, nekāda reāla labuma nav.
Patlaban liela problēma ir ārvalstīs strādājošo skaits. Oficiāli ārzemēs strādā 2040 tūkst Latvijas iedzīvotāji, jeb 2 4% no kopējā strādājošo skaita.