Itālijas valsts pārvaldes forma un tās raksturojums


Šobrīd Itālija ir parlamentāra demokrātiska republika, kaut gan līdz 1946.gada 2.jūnijam valsts pārvaldes forma šajā valstī bija monarhija. Itālijas pamatdokuments ir konstitūcija, kas pieņemta 1948.gada 1.janvārī. Pieņemtā konstitūcija ieviesa Itālijā divpalātu likumdošanas orgānu – parlamentu, kā arī izpildvaras orgānu – Ministru kabinetu, kuras vadītājs ir premjerministrs, un neatkarīgu tiesu varu. Valdība sadarbojas ar parlamentu likumu pieņemšanā. Izpildvaru realizē valdība, kuras galva ir premjerministrs. Likumdošanas vara tiek dalīta starp valdību un divpalātu parlamentu. Tiesu vara ir neatkarīga no likumdošanas un izpildvaras.
Itālijas valdība. Itālijas valsts prezidents ir valsts galva, kurš reprezentē tautas vienotību. Prezidentam ir daudzi pienākumi, kuru agrāk pildīja Itālijas karalis. Prezidents ir kā starpnieks starp visām trim šīm valsts varām – izpildvaru, likumdošanas varu un tiesu varu. Prezidentu ievēl likumdevējvaras pārstāvji, prezidents ieceļ izpildvaras orgānu pārstāvjus un viņš ir tiesu varas prezidents. Prezidents ir arī nacionālo bruņoto spēku virspavēlnieks.
Prezidentam ir tiesības noraidīt likumus, kas neatbilst Itālijas Republikas konstitūcijai, atsakoties parakstīt tos. Prezidents ieceļ premjerministru, kurš, savukārt, izvirza ministrus, kuru apstiprināšanā piedalās parlamenta abas palātas. Premjerministrs, strādājot ar Ministru kabinetu, vada Itālijas valdību.