KAs ir sapņi?


Cik gan daudzi no rītiem sapņu dēļ ir pamodušies neizgulējušies, nomocījušies vai arī - ar smaidu sejā un siltu sajūtu ap sirdi. Sapņus redz ikviens cilvēks, bet kas gan ir šie sapņi? Kas gan ir šis laika posms, ko pavadām miegā, bet tajā pašā laikā it kā izdzīvojam citu sev paralēlu dzīvi?
Daudzi ir mēģinājuši sapņos redzētos priekšmetus, parādības vai situācijas izprast kā simbolus un tos tulkot. Citi tic, ka ar sapņiem varam paredzēt nākotni, vai arī, ka sapņi ir dvēseles iekšējā stāvokļa atspoguļojums. Pēdējam es piekrītu visvairāk, bet tajā pašā laikā domāju, ka sapņi ir arī mūsu pārpūlētā un satrauktā prāta sekas.
Gribētu sapņus iedalīt divos veidos. Pirmais sapņa veids varētu būt sapņi, kurus mēs parasti redzam pēc kāda emocionāla notikuma vai noskatoties kādu filmu, kuras vēstījums vai vizuālais saturs uz mums ir atstājis lielu iespaidu. Šajā gadījumā redzētais mūs ir tā iespaidojis, ka, aizejot gulēt, prāts nespēj atslēgties. Zinātnieki ir izpētījuši, ka miegs cilvēkam ir vajadzīgs tāpēc, ka miega laikā cilvēka prāts saliek dienā uzkrāto informāciju, tā teikt, „pa plauktiņiem", nebūtiskāko noliekot vistālākajos atmiņas plauktos, bet aktuālāko atstājot vistuvāk. Bet, kad šīs svaigās informācijas ir pārāk...