Liroepika: žanra iezīmes un V. Plūdoņa poēmas ‘Atraitnes dēls’ analīze



Vilis Plūdonis.
Atraitnes dēls.
Tēli un to raksturojums.
Problēmas.
Sižets.
Tēli.
Problēmas un to risinājumi.
Mans viedoklis.
Izmantotā literatūra.
« Literatūras teorija ». Izdevniecība Zvaigzne Rīgā.
Galvenie liroepikas paveidi ir poēma, balāde, romance, fabula.
Poēmu veidi ir klasiskā poēma, romantiskā poēma, reālistiskā poēma, heroiskā poēma, publicistiska un filozofiska rakstura poēma.
Galvenā klasiskās poēmas iezīme ir lirikai un epikai raksturīgo īpatnību saliedējums. Tajā ir vairāk vai mazāk izvērsts sižets, kā arī iezīmēti vairāk vai mazāk izveidoti raksturi.
Par balādi itāliešu, spāniešu un franču literatūrā viduslaikos sauca noteiktā formā sacerētu jautru dejas dziesmu. Balādei var būt fantastisks, baigs vai noslēpumains saturs.
Par romanci sauc nelielu sižetisku dzejas darbu, kurā ar lielu saviļņojumu apdziedāti spilgti notikumi, mīlas pārdzīvojumi, teiksmaina varonība. Kaut gan šā liroepikas paveida darbos palaikam ir daudz dramatisma, tie tomēr nepauž tik drūmu, baisu un noslēpumainu noskaņu kā balāde.
Par fabulu sauc vārsmotā, retāk prozas valodā sacerētu alegorisku vēstījumu ar satīrisku vai pamācošu saturu. Fabulās ir manāmas arī epikai raksturīgas iezīmes vēstījums ar spraigi risinātu darbību un dialogiem. Tādēļ šo literatūras paveidu mēdz pieskaitīt arī epikai. Cilvēku negatīvās rakstura iezīmes, nosodāma rīcība un kritizējamās attiecības fabulās parasti atveidotas dzīvnieku, augu un priekšmetu tēlos. Fabulas sākumā vai beigās bieži ietverta galvenā pamācība jeb morāle. Ir arī fabulas bez morāles. Fabula ir visvecākais daiļliteratūras paveids.
Līdz 1922. gada 30. janvārim Vilis Lejnieks, dzimis 1874. gada 9. martā Bauskas pagasta Pilsmuižas Lejiniekos. Apbedīts 1940. 15. janvārī Lejinieku, vēlākajos Plūdoņa kapos. Dzimis saimnieka ģimenē.
Ļoti neizprotama poēma, vidusdaļu gandrīz vispār neizpratu, beigās sapratu to, ka dēls bija kaut kur aizbraucis un māte lūdza, lai dēls atbrauc uz viņas bērēm, bet pirmais tomēr nomira dēls, nevis māte. Māte, to uzzinājusi, nomira no sirdstriekas. Viņa nebija gaidījusi, ka viņas dēls nomirs ātrāk par viņu pašu. Māte bija sapriecājusies, ka pirms nāves vēl redzēs savu mīļo dēliņu, bet viņš bija miris vēl pirms mātes.
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 4 lapas (896 vārdi)
- Universitāte
-