Multikulturālisms mūsdienu sabiedrībā



Sākot savu pārspriedumu vēlējos vispirms noskaidrot, ko tieši nozīmē jēdziens multikulturālisms „Jēdziens multikulturālisms sastāv no divu vārdu savienojuma, kas nozīmē: latīņu val. multi < multum daudz – salikteņu daļa – daudz.., vairāk..; tas, kas saistīts ar lielu kaut kā daudzumu vai skaitu un latīņu val. cultura – kopšana, apstrādāšana, audzināšana – viss, ko cilvēku sabiedrība radījusi ar cilvēku fizisko un garīgo darbu. Mūsdienu sabiedrību raksturo kulturālais plurālisms (iespēja dažādiem sabiedrības slāņiem un grupām paust un īstenot savus uzskatus, aizstāvēt savas intereses politikā, valsts pārvaldībā, kultūrā un citās jomās). Kā ideāls, multikulturālisms cildina kulturālo dažādību. Piemēram, valodu, reliģiju dažādība.
“Dažkārt mēs lietojam dažādus jēdzienus un terminus, ne vienmēr apzinoties to patieso nozīmi. Vairāki jēdzieni un termini ir būtiski, runājot par sabiedrību, integrāciju, politisko nāciju, nacionālismu un citiem jautājumiem. Ir svarīgi, lai runājot par sabiedrības jautājumiem, visi saprastu jēdzienus vienlīdz skaidri, lai nevarētu rasties pārpratumi un neskaidrības.
Intensīvās migrācijas, globalizācijas un administratīvo robežu maiņas rezultātā mūsdienās lielākajā daļā pasaules valstu, arī Latvijā, dzīvo liels skaits dažādu etnisko grupu piederīgo. Viņiem nereti ir grūtības gan uzturēt savu etnisko kultūru, gan arī identificēties ar nacionālo valsti. Kā viens no risinājumiem šajā ziņā ir multikulturālisms. Multikulturālisms nav vienkārši iecietība pret kulturālo dažādību. Multikulturālisms reizē ir gan valsts, gan indivīdu attieksme. Tā galvenais mērķis ir izveidot apstākļus, kur līdzās var pastāvēt dažādas kultūras.
liberālais multikulturālisms ir noteiktu kopīgu universālu vērtību kopums, kuru atzīst un par kurām var vienoties visi, neatkarīgi no viņu sociālās un kulturālās piederības;
radikālais multikulturālisms principā noliedz jebkādas centrālo vērtību pastāvēšanas iespēju un uzskata, ka valstij ir jābūt tikai administratīvai struktūrai, kas ir kā starpnieks starp etniskajām grupām.”
2. „Latvijas Vēstnesis” (raksts internetā, Publicēts: Latvijas Vēstnesis > 04.02.2004 18 (2966) > B daļa > Mēs savās vērtībās > Domas)