Normāla stāja un stājas traucējumi


2. Salīdzinot normālu stāju ar stājas traucējumiem, normālu stāju raksturo visu mugurkaula izliekumu vienmērīga attīstība, galva tiek turēta taisni, pleci izvērsti, nedaudz atvirzīti atpakaļ, krūtis izvirzītas uz priekšu, lāpstiņas cieši pieguļ krūšu kurvim, vēders ievilkts, kājas iztaisnotas. Pareiza stāja ir sinonīms labai fiziskai attīstībai, labai pašsajūtai un pašapziņai.
4. Nesabalansētība muskuļos izraisa nevienādu muskuļu iestiepumu ap locītavu un ietekmē tās normālās funkcijas, kas ar laiku var izsaukt nepatīkamas subjektīvas sajūtas, vēlāk organiskas izmaiņas locītavās, vizuāli izteiktu stājas traucējumu , pat deformāciju, kas turpmākā dzīvē var būt par cēloni iekšējo orgānu u.c. saslimšanu. Visizplatītākās nepareizas stājas formas, kad mugurkaulāja liekumi ir palielināti, ir sekojoši:
• Skolioze ir mugurkaula novirze no vertikālās ass, plecu – vidukļa „trīsstūru” vai lāpstiņu asimetrija.
Nosauktās nepareizās stājas formas var dažādi kombinēties, un var izveidoties apaļi ieliektā, plakani ieliektā mugura u.c. Pats galvenais līdzeklis pret mugurkaula deformācijām ir ārstnieciskā vingrošana (turklāt labāk individuāli, nevis grupā). Pilnībā izlabot mugurkaula deformācijas varbūt nav iespējams, bet šie procesi vismaz neattīstās tālāk.
Kā pieaugušam cilvēkam, tā arī bērnam diennaktī jāguļ 7 – 8 stundas. Tieši miega laikā atbrīvojas organisma muskulatūra un atpūšas mugurkauls.