Profesija, kas saistīta ar bioloģiju



2007 gada vasarā vides aizsardzības kluba nodaļa "VAK Mantojums" ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu sākusi realizēt projektu "Zaļie pārgājieni". Projekta mērķis ir iepazīstināt sabiedrību, un it īpaši jaunatni, ar Latvijas vides vērtībām, radot interesi par mūsu zemes bioloģisko daudzveidību, ģeoloģiju, hidroloģiju un novadpētniecību. Ideja apgūt zināšanas par vidi ekskursijās un pārgājienos nav jauna jau 20.gs. pirmajā pusē līdzīgas mācību ekskursijas popularizēja ievērojamie tautskolotāji un novadpētnieki Jānis Greste un Zelmārs Lancmanis. Šogad "VAK Mantojums" rīko 6 pārgājienus par kuru tematiku stāsta nosaukumi: Latvijas kalni un lejas, Purvu noslēpumi, Akmeņi ģeoloģiski un kultūrvēsturiski pieminekļi, Koks dabas piemineklis, Ieži un alas, Avoti, upes, ūdenskritumi. Pārgājiena lektors biologs botāniķis Uvis Suško uzreiz ievēro plūksnpapardi augu, kura klātbūtne liecina par dabisku, cilvēka darbības nepārveidotu, vidi. Šo faktu apliecina arī uz varenām apsēm augošā īpatnējā sūna īssetas nekera. Pēc Uvja vārdiem purviem piegulošie meži ir īstas dabas vērtību krātuves. Redzīga acs šeit mitrajā gārša pamana visdažadāko augu sugas. Vieni un tie paši augi mēdz būt gan indīgi, gan ārstnieciski. Pamežā starp apsūnojušo koku stumbriem sazēlušas kumeļpēdas. Lai gan šie augi, nepareizi lietoti, izraisa saindēšanos, tautas medicinā tos izmanto kā efektīvu līdzekli alkoholisma ārstēšanai. Līdzīga daba ir arī zalktenei, krūklim un daudziem citiem meža un purva augiem.
Beļģu botāniķis Āfrikā, Čadas ezera krastā, atklāja kādu cilti, kurā cilvēki bija ļoti veselīgi un spēcīgi. Pat veciem cilvēkiem bija veseli zobi, kupli mati, viņi nesūdzējās par slimībām un spēja nostaigāt lielus attālumus medību laikā. Prasot ko viņi lieto uzturā, viņi norādīja uz zilaļģēm Spirulina platensis, no kurām iegūtais eliksīrs nostiprināja veselību un saglabāja ilgu mūžu. Pētnieki atklāja, ka šo aļģu šūnu sastāvā ir daudz vitamīnu, mikroelementu un aminoskābju, kas piešķir tām īpašu dzīvotspēju. Tās ir arī ekoloģiski tīrs produkts, kuru lietojot notiek intensīva sārņu un toksisko vielu izvadīšana no organisma. Zinātnieki izgatavoja aļģes preparātu "Spalts", kuru lietoja Kremļa padomju elites pārstāvji. Aļģes sastāvā ietilpst fikocianīms, kas veicina vielmaiņu, regulē organisma imūnsistēmu, kā arī labvēlīgi iedarbojas uz procesiem, kuri veicina organisma atjaunošanos.
Īpaši 20.gadsimta sākumā palielinājās interese par lilijām. Iemesls tika atklātas aizvien jaunas sugas, veidotas kolekcijas. Bet 1903.gads liliju cienītājiem un audzētājiem ir īpašs. Tad anglis Ernests Vilsons Rietumķīnā atrada īpaši smaržīgo un krāšņo karalisko liliju (Lilium regale Wils.) 1904.gadā vairāki simti sīpolu tika nosūtīti uz Angliju. Vēl pēc dažiem gadiem E. Vilsons, jau dzīvodams Amerikā, vēlreiz brauca pēc karaliskās lilijas, un vairāki tūkstoši sīpolu tika aizvesti uz Ameriku. Tajā laikā arī sākās karaliskās lilijas strauja izplatīšanās. Eiropā karalisko liliju sāka audzēt pēc 1.pasaules kara.