Šillera lugas "Laupītāji" analīze


1) Tēma Reālā dzīve un tas, kā var rīkoties cilvēki mantas dēļ. Francis, vecākais dēls, ir gatavs melot, krāpties, lai tikai tiktu pie naudas. Viņš ir nežēlīgs, jo vienīgais viņa sapnis ir kaut tēvs ātrāk nomirtu.
Ārējais: Starp abiem brāļiem ( Kārli un Franci ) notiek sava veida konkurence pa to, kurš mantos tēva kroni un kļūs par nākamo karali. Saprotams pēc visiem likumiem kronis pienākas vecākajam, tātad Kārlim, bet Francis nav gatavs ar to samierināties un sāk apmelot brāli, lai pats tiktu pie varas.
Iekšējais: Kārlis protestē pret to, ka viņu nepatiesi apvaino Francis, un viņš noraida visus despotisma radītos likumus un pasludina individuālu dumpi: „Lai es savu ķermeni spīlētu korsetē un savu gribu likumos! Likums licis līst gliemeža gaitā tam,. kas būtu lidojis kā ērglis. Likums vēl nav radījis neviena dižena cilvēka, bet brīvība veido kolosus un galējības.” Lugas varonis izsaka vēlēšanos mainīt Vācijas politisko sistēmu,. gāzt despotus un nodibināt republiku: ,,Lieciet mani priekšgalā pulkam tādu vīru kā es, un Vācija , kļūs par republiku, kurai pretī Roma un Sparta liksies sieviešu klosteris!”
Sarežģījums Rodas tad, kad Francis cenšas nomelnot savu brāli Kārli, apmelojot to.
Despotiskajam Francim tas arī izdodas un tēvs atstumj Kārli.
Kāpinājums Kārlis sāk protestu pret sava laika morāles normām tā, ka viņš sāk dzīvot bezbēdīga uzdzīvotāja dzīvi.
Kulminācija – Kārlis kļūst par laupītāju vadoni. Kārlis Mors nav vienkāršs laupītājs, viņš ir, politisks dumpinieks.
Kārlis – Jauneklis, kuru interesē grāmatas, uzkata ka nekas nav svēts Daiļrunīgais Kārlis Mors šajā lugā parādīja sabiedrībai acīs bargas apsūdzības, kuras skanēja revolucionāri.
- Microsoft Word 9 KB
- Latviešu
- 2 lapas (497 vārdi)
- Universitāte
-