Smēķēšana: kaitīgā ieraduma ietekme uz veselību



Pēdējo gadu laikā daudz tiek runāts par atkarību izraisošu vielu lietošanu – narkomāniju, alkoholismu, smēķēšanu un toksikomāniju. Tomēr sabiedrībā, īpaši jauniešu vidū, turpina pieaugt to cilvēku skaits, kas pakļauj sevi šo vielu postošai darbībai. Vieglprātība, pamēģinot vai uzsākot kaitīgās vielas, parasti noved pie neatgriezeniskām izmaiņām organismā, cilvēks degradējas un ātri vien var aiziet bojā. Tāpēc vēl un vēl jārunā par atkarību izraisošām vielām, lai cilvēki būtu vispusīgi informēti par smago kaitējumu veselībai, lai nerastos vēlme tās pamēģināt.
Kas ir atkarība? Atkarība ir nepārvarama tieksme pastāvīgi un atkārtoti lietot vielas, kas izraisa patīkamas sajūtas. Patīkamās sajūtas jeb eiforija ir īslaicīgas. Sliktā pašsajūta, kas attīstās pēc eiforijas, pastiprina tieksmi lietot attiecīgās vielas. Parasti nav iespējams atteikties no kaitīgo vielu turpmākas lietošanas, jo pārtraukšana rada grūti paciešamus fiziskus un psihiskus traucējumus – abstinenci, kura izzūd ieņemot atkārtotu attiecīgās vielas devu.
Starp tām pastāv tikai juridiska atšķirība. Par narkomāniju runā, ja tiek lietotas vielas, kuras iekļautas starptautisko konvenciju apstiprinātā narkotisko vielu sarakstā. Piemēram, morfijs, heroīns, kodeīns, amfetamīns, kokaīns, marihuāna u.c. Savukārt, ja radies pieradums pie vielas, kas nav atzīta par narkotisku, to sauc par toksikomāniju. Toksikomāni apreibinās ar viegli gaistošiem šķīdinātājiem, benzīnu, aerosoliem, līmi. No narkotiskajām vielām ir grūtāk atsacīties, turpretim toksikomānu lietotās vielas vairāk sagrauj cilvēka organismu. Jāatzīmē, ka alkoholisms un smēķēšana jeb nikotīnisms arī tiek uzskatīti par toksikomāniju.
Smēķēšana. Tabakas jeb nikotīna atkarība ir ļoti plaši izplatīta. Nav nozīmes, kas tiek smēķēts - cigaretes, cigāri, pīpe - nikotīnu satur visi šie izstrādājumi. Nikotīna atkarību izraisošie faktori ir tādi paši, kā narkotiskām vielām, piemēram, heroīnam un kokaīnam. Ir noskaidrots, ka nikotīns rada tikpat spēcīgu atkarību kā heroīns, alkohols un marihuāna.
•pasaulē 1,1 miljards cilvēku smēķē, no tiem 200 miljoni ir sievietes,
•tabakas lietošanas dēļ katru dienu mirst 10 000 cilvēku, gada laikā smēķēšana izraisa 3,5 miljonus nāves gadījumu,
•paredzams, ka ap 2020. gadu smēķēšana kļūs par galveno mirstības un invaliditātes cēloni, kas ik gadus nogalinās vairāk nekā 10 miljonu cilvēku.
Kā redzam smēķēšana ir nopietns drauds veselībai. Tā atstāj nenovēršamu nelabvēlīgu...
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 4 lapas (946 vārdi)
- Universitāte
-