Taless no Milētas viens no Pitagora skolotājiem


Taless no Milētas, slavenākais un „agrīnākais” no zināmajiem „Septiņiem Gudrajiem”, dzimis trīsdesmit piektās Olimpiādes laikā (640 – 637 g. p.m.ē.). Savā dzimtenē Grieķijā viņš saņēma labu izglītību un audzināšanu, pēc tam daudz ceļoja pa Ēģipti, mācījās pie vietējiem gudrajiem un priesteriem.
Taless Grieķijā pirmais sāka runāt par dabu. Taless dvēseli atzina par visa eksistējošā formas tapšanas pirmsākumu. Viņš pirmais atzina, ka visu lietu dvēseles ir nemirstīgas un pat nedzīviem priekšmetiem piemīt dvēsele.
Viņš bija viens no pirmajiem, kurš Grieķijā sāka „profesionāli” nodarboties ar zinātni un guva lielus panākumus ģeometrijā un astronomijā. Reiz tirāna galminieki sāka Talesam pārmest viņa zinātnes nederīgumu, kā galveno argumentu norādot mācītā vīra nabadzību. Sāpīgi aizskartais Taless nolēma pierādīt „abstrakto” zinātņu lietderību. Izmantodams savas lieliskās zināšanas astronomijā un dabas likumsakarībās, viņš izrēķināja, ka nākošajā vasarā būs laba olīvu raža. Pēc tam viņš nopirka visas Miletas un Hiosas eļļas spiestuves. Kad pienāca ražas laiks un, kad pieprasījums pēc eļļas spiestuvēm pēkšņi pieauga, Taless tās sāka izīrēt, tādā veidā nopelnīdams lielu naudu. Tā Taless pierādīja, ka gudrais, ja vēlas, var viegli nopelnīt,...