Angīna: simptomi un ārstēšana



Angīna ir rīkles mandeļu jeb limfaudu iekaisums. To var izraisīt vīrusi, kā arī hemolītiskais streptokoks. Angīnai ir raksturīgi baciļa izraisītie strutainie aplikumi - strutu korķīši - mandeļu virspusē.
Vainīgais bacilis, līdzīgi kā vīruss, var visu laiku parazitēt mutes gļotādā vai atrasties ārējā vidē līdz brīdim, kad cilvēka organisms ir novājināts.
Ja laikus neveic pirmo ārstēšanu vai slimība attīstās ļoti smagā formā, iekaisums var virzīties uz blakus audiem un dziļāk trahejā. Šādā gadījumā to sauc par blakusmandeļu audu iekaisumu un pat sastrutojumu. Novērojams liels pietūkums, sāpes, rīšanas grūtības un augsta ķermeņa temperatūra. Angīna parasti ilgst desmit dienas.
Vīrusu un baktēriju izraisītiem iekaisumiem ir raksturīga temperatūras paaugstināšanās. Tas, cik temperatūra augsta, atkarīgs no organisma spējas cīnīties pret sīkbūtnēm. Ja organisms spēcīgāks, jo mazāk toksīnu, ko veido organismā dzīvojošās sīkbūtnes, nokļūst organismā. Toksīni ietekmē temperatūras regulēšanas centrus smadzenēs. Attiecīgie
centri vairs nespēj pareizi regulēt ķermeņa temperatūru. Turklāt - jo indes vairāk, jo nepatīkamie blakus simptomi izpaužas spēcīgāk.
Galvenās slimības izpausmes saaukstēšanās un angīnas gadījumā ir līdzīgas, tāpēc svarīgākie ieteikumi abās situācijās ir līdzīgi.
Slimības laikā, īpaši, ja ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, bieži nav apetītes. Ja tās nav, nevajag par varītēm ēst, jo sāpošam kaklam rīšanas process ir liela slodze. Pāris dienas pavisam droši var iztikt bez lielas kaloriju uzņemšanas. Taču nedrīkst aizmirst par šķidruma nepieciešamību. Ar ūdeni, tēju, sulām un dažādiem dabīgiem dzērieniem organismā tiek atšķaidītas un izvadītas prom indes, ko ražo vīrusi un citas sīkbūtnes. Turklāt palielināta šķidruma daudzuma uzņemšana veicina svīšanu, kas nevēlamās vielas izvada caur ādu.
Vislabāk sāpošam kaklam likt mieru un dažas dienas izvairīties daudz runāt. Vārdu izteikšana skaļi noslogo balss saites, kas arī, iespējams, ir novājinātas. Nepieciešamības gadījumā labāk čukstēt - tā kakls tiek mazāk piepūlēts.
Veselam kaklam ir kaitīgs aukstums - tas var novājināt kakla gļotādas pretestību un veicināt iekaisumu. Līdzīgi ir arī ar ļoti siltu, gandrīz...
- Microsoft Word 11 KB
- Latviešu
- 4 lapas (857 vārdi)
- Universitāte
-