Sāļu iegūšana un ķīmiskās pārvērtības



2AlCl3 + 3H2SO4 Al2(SO4)3 + 6HCl Šādas reakcija izmanto skābju iegūšanai. Lai praktiski realizētu šīs reakcijas, uz kristālisku sāli iedarbojas ar koncentrētu skābi.
3.Sāļi reaģē ar sārmiem. Šīs reakcijas noris ūdens šķīdumos, un tās izmanto praktiski nešķīstošu sāļu iegūšanai
CuSO4 + NaOH Na2SO4 + Cu(OH)2 Šādas reakcijas norisinās ūdens šķīdumos, un tās izmanto prakstiski nešķīstošobāzu iegūšanai.
5.Daži sāļi paaugstinātā temperatūrā sadalās par attiecīgajiem oksīdiem. Šāda reakcija norisinās, piemēram , apdedzinot kaļķi.
1. Sālsskābes sāļi. Visplašāk izmanto nātrija hlorīdu NaCl un kālija hlorīdu KCl. Nātrija hlorīdu jeb vārāmo sāli iegūst no ezera un jūru ūdens, kā arī akmeņsāls raktuvēs. Visbagātākie sālsezeri ir Eltons un Baskunčaks. Akmeņsāli iegūst Donbasā, Urālos un citur. Vārāmo sāli lieto uzturā. Gaišā krāsā . Rūpniecībā nātrija hlorīdu visvairāk izmanto hlora Cl2, nātrija hidroksīda NaOH un nātrija karbonāta (sodas) Na2CO3 ražošanai. Kālija hlorīdu ļoti plaši lieto lauksaimniecībā augsnes mēslošanai.
2.Sērskābes sāļi. Nātrija sulfāta kristālhidrātu Na2SO4 • 10H2O lieto medicīnā. Celtniecībā plaši izmanto dedzinātu ģipsi, kas ir kalcija sulfāta kristālhidrāts CaSO4 • 0,5H2O Ģipsi CaSO4 • 10H2O dažkārt izmanto arī augsnes ģipšošanai, lai palielinātu kalcija jonu Ca2+ jonu, lieto magnija sulfātu MgSO4 .
I. Sāļus var iegūt, ar skābēm iedarbojoties uz metāliem, bāziskajiem oksīdiem un bāzēm.